Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Troska o właściwy rozwój dziecka bardzo często sprawia, że w nasze poczynania wkrada się element paniki. Nie wiemy, czy już powinniśmy udać się do lekarza, czy też może lepiej będzie jeszcze trochę poczekać. Tego typu rozterki przeżywają wszyscy młodzi rodzice. Jest to szczególnie częste w przypadku, gdy dziecko ma problemy z prawidłową wymową. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie – kiedy najlepiej udać się z naszą pociechą do logopedy?

Wybieramy się do logopedy dla dzieci

Istnieje kilka nieprawidłowych zachowań, które powinny nas skłonić do wizyty u logopedy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dziecko podczas prób wymowy wsuwa język między zęby – jeśli tak, wizyta u logopedy będzie niezbędna. Podobnie wygląda sytuacja z nieprawidłowościami w budowie narządów mowy, tutaj także powinniśmy odwiedzić gabinet lekarski. Jeżeli nasz maluszek kończy trzy lata, a wciąż nie wymawia samogłosek ustnych (a, o, u, e, i, y) lub jeśli po ukończeniu czwartego roku życia zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne (np. g na k) to znak, że nie obejdzie się bez wizyty u lekarza logopedy.

Logopedia w najlepszym wydaniu

Należy pamiętać, że usuwanie wad wymowy to proces długotrwały, który często trwa nawet kilka lat. Miejmy również na uwadze to, że nieleczone wady utrwalają się i mogą prowadzić do trudności z nauką czytania oraz pisania, jak też alienacji osób mających tego typu problemy. W przypadku gdy niepokoi Cię coś w sposobie artykulacji Twojej pociechy, warto złożyć wizytę w najbliższej poradni logopedycznej. Jeśli mieszkasz w Warszawie, proponujemy wizytę w naszym gabinecie mieszczącym się przy ulicy Pustułeczki 9D. Zapraszamy.